صنایع غذایی بهانه

صنایع غذایی بهانه

تولید رب گوجه، مربا، ترشیجات
شوریجات، کنسرو و کامپوت

آرایشگرها اجازه ارائه خدمات پزشکی را ندارند

Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram

ایسنا نوشت: مدیرکل امور کمیسیون های سازمان پزشکی قانونی کشور گفت: آرایشگرها به هیچ وجه اجازه ارائه خدمات پزشکی درحوزه زیبایی را ندارند و چنانچه به فردی آسیبی وارد کنند علاوه بر لزوم جبران خسارت، مرتکب جرم نیز شده اند.

به نقل از سازمان پزشکی قانونی کشور، دکتر بابک سلحشور افزود: متاسفانه طی سال های اخیر شاهد افزایش ارائه خدمات پزشکیبه ویژه در حوزه زیبایی توسط افراد غیر متخصص و فاقد صلاحیت هستیم که همین امر میزان آسیب و در پی آن شکایات مطرح شده درکمیسیون ها را افزایش داده است.

وی گفت: مطابق آمارهای موجود و بر اساس پرونده های ارجاعی به کمیسیون های پزشکی قانونی در کل کشور، موضوع جراحیپلاستیک و ترمیمی با یکهزار و ۲۵ شکایت پس از دندان پزشکی، جراحی عمومی و جراحی زنان و زایمان، در رتبه چهارم میزان قصور وشکایات در هشت ماهه سال جاری قرار گرفته است.

وی با اشاره به اینکه از این میزان شکایت ۴۵۹ مورد منجر به محکومیت و ۵۶۷ مورد نیز به تبرئه انجامیده است، اظهار داشت: اگرچهحجم خدمات مختلف بهداشتی و درمانی که روزانه در کشور ارائه می شود بسیار بالاست و مجموع شکایات در این بخش در مقایسه باکل خدمات ارائه شده از نظر آماری قابل توجه نیست اما باید توجه داشت که هر شکایت در این بخش به معنای درگیر شدن یک بیمار باعوارض و مشکلات ناشی از مداخلات درمانی است و طبعاً یک یک این موارد حائز اهمیت و نیازمند توجه جدی هستند.

مدیرکل امور کمیسیون های سازمان پزشکی قانونی کشور با تأکید بر این‌که «انجام جراحی های پلاستیک، ترمیمی و هر گونه اعمالزیبایی باید توسط افراد متخصص انجام شود»، تصریح کرد: از تعداد شکایات مطرح شده در حوزه جراحی پلاستیک و ترمیمی درهشت ماهه سال جاری(۱۰۲۵)، تنها ۴۵۶ مورد مربوط به متخصصان این رشته بوده و مابقی مربوط به اقداماتی است که توسط افرادیغیر از متخصصین جراحی پلاستیک و ترمیمی در این حوزه و یا افرادی که ممکن است اساسا پزشک نباشند، انجام شده است.

وی مشکل اساسی در موضوع اقدامات زیبایی را ورود افراد غیر متخصص و فاقد صلاحیت به این رشته عنوان کرد و افزود: خدماتزیبایی گاهی توسط افرادی ارائه می شود که بر اساس پروتکل های وزارت بهداشت مجاز به انجام آن کار نیستند؛ از جمله این افرادآرایشگرها هستند که با ورود به خدمات پزشکی در حوزه زیبایی خساراتی را به بار می آروند و به افراد صدمه می زنند.

وی گفت: گاهی آرایشگران در حیطه وظایف خود و هر آنچه مربوط به حرفه و حوزه کاری خودشان است، آسیبی را به فردی وارد می کنندکه منجر به شکایت و ارجاع پرونده به واحد معاینات پزشکی قانونی می شود، اینگونه پرونده ها در همان واحد معاینات بررسی و دیه وارش آن تعیین می شود و ارتباطی به موضوع قصور پزشکی ندارد.

سلحشور ادامه داد: اما گاهی شاهد آن هستیم که آرایشگران پا را فراتر گذاشته و به ارائه خدماتی روی می آورند که در حیطه وظایفخودشان نیست و اصطلاحا دخالت در امور پزشکی محسوب می شود. مانند تزریق ژل، بوتاکس، لیزر و … که باید توسط پزشک ارائهشود و ارائه آن در آرایشگاه ها مجاز نیست.

وی گفت: در صورتی که آرایشگر در حین ارائه خدمات پزشکی در حوزه زیبایی به فردی آسیب وارد کند مجرم محسوب می شود و جرم او”دخالت در امور پزشکی” است ضمن آنکه باید خسارت آسیب وارده که شامل دیه و ارش می شود را نیز جبران کند.

وی با اشاره به این‌که «اینگونه پرونده ها (دخالت افراد فاقد صلاحیت در امور پزشکی) در کمیسیون های پزشکی قانونی مورد بررسیقرار می‌گیرد»، خاطرنشان کرد: دخالت در امور پزشکی تنها به آرایشگاه ها ختم نمی شود و در برخی باشگاه های ورزشی نیز شاهدارائه برخی از خدمات تخصصی از جمله لیزر هستیم که توسط فرد فاقد صلاحیت ارائه شده و ممکن است خساراتی جبران ناپذیر را بهبار بیاورد.

مدیرکل امور کمیسیون های سازمان پزشکی قانونی کشور، با تأکید بر این‌که «در مواردی برخی خدمات تخصصی پزشکی و زیباییتوسط افراد غیر متخصص، پرستاران، تکنسین های فاقد صلاحیت و … صورت می گیرد و منجر به خسارت و قصور می‌شود»، اظهارداشت: به عنوان مثال گاهی در برخی کلینیک های زیبایی لیزر پوست با طول موج های خاص به تکنسین ها سپرده می شود در حالی کهاستفاده از طول موج نامناسب در افراد ممکن است، ضایعات پوستی و سوختگی و تغییر رنگ مادام العمر ایجاد می کند.

وی با بیان این توضیحات خواستار تعیین حدود صلاحیت حرفه ای پزشکان از سوی وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی شد وافزود: در صورتی که وزارت بهداشت به صورت شفاف و دقیق صلاحیت حرفه ای پزشکان در رشته های مختلف به ویژه رشته هایی که بهنوعی خدمات موازی دارند را تعیین و اعلام کند ضمن آنکه میزان ارائه خدمات توسط افراد غیر متخصص کاهش می یابد، بررسیشکایت و قضاوت در این مورد نیز دقیق تر انجام می شود.

سلحشور در خصوص تذکر به اتحادیه های آرایشگران و یا متولیان باشگاه های ورزشی در مورد دخالت آنان در امور پزشکی نیز گفت: متولی این امر سازمان پزشکی قانونی نیست. هر چند همواره هشدار هایی را در این خصوص به مردم عزیز ارائه کرده و افراد فاقدصلاحیت را از دخالت در امور پزشکی منع کرده است. ضمن آنکه امیدواریم متولیان امر نظارت بیشتری بر این موضوع و تخلف هایصورت گرفته در برخی آرایشگاه ها داشته باشند.

مدیرکل امور کمیسیون های سازمان پزشکی قانونی کشور، به مردم هشدار داد برای دریافت خدمات زیبایی حتما به افراد متخصص ودارای صلاحیت مراجعه کنند و در مورد ارائه دهندگان آن بررسی و تحقیقات لازم را به عمل آوردند زیرا آنچه در صفحات مجازی به عنوانتبلیغ و نمونه کار نمایش داده می شود در مواردی با واقعیت تفاوت بسیار دارد.

وی تأکید کرد: پرداخت هزینه کمتر و یا تبلیغات صفحات مجازی نباید معیار انتخاب یک مرکز برای دریافت خدمات زیبایی باشد بلکه لازماست پس از بررسی و اطمینان از مهارت، توانایی و تخصص افراد، یک مرکز را برای دریافت خدمات زیبایی انتخاب کنیم.

بیشتر بخوانید:

  • بارش برف و باران در غالب نقاط کشور/ احتمال وقوع توفان گردوخاک در ۴ استان

  • عکس | تصویر جالب از پارک لاله تهران در شب برفی پایتخت

۲۷۱ ۳۵

منبع : اجتماعی خبر آنلاین

0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها

آخرین عناوین اخبار:

محبوبترین عناوین هفته:

10 کسب و کار برتر

آخرین فیلم و سریال ها

گروه سنی 13 سال

مدت 108 دقیقه

تولید آمریکا
6.1

مدت 90 دقیقه

تولید فرانسه
6.1

مدت 134 دقیقه

تولید آلمان و آمریکا
6

خدمات آزادشهر

جامعه

فروشگاه

کسب و کارها

کاریابی

فیلم و سریال

دانلود فایل