رستاک سامانه ویرا

طراحی سایت و خدمات شبکه
راه اندازی ، امنیت و پشتیبانی

تورم در منطقه یورو کاهشی شد/ سیاست‌ بانک مرکزی اروپا چه خواهد بود؟

Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram

نرخ تورم منطقه یورو برای اولین بار در ۱۷ ماه گذشته کاهش یافت و به میزان قابل توجهی پایین‌تر از حد انتظار بود که به مصرف کنندگان و کسب و کارهای این منطقه مهلت می‌دهد و احتمال افزایش دوباره نرخ بهره را کاهش می دهد.

نگار علی-بر اساس داده های یورواستات که روز چهارشنبه منتشر شد، تورم منطقه یورو در ماه نوامبر از رکورد ۱۰.۶ درصدی در اکتبر به ۱۰.۰ درصد کاهش یافت که به طور قابل توجهی کمتر از میانگین پیش بینی ۱۰.۴ درصدی در نظرسنجی رویترز از تحلیلگران بود.

کاهش تورم اصلی در این ماه عمدتاً به دلیل کاهش تورم قیمت انرژی بوده است که از ۴۱.۵ درصد در اکتبر به ۳۴.۹ درصد کاهش یافته است. افزایش قیمت انرژی همچنان عامل اصلی تورم بالای فعلی است.

کریستین لاگارد، رئیس بانک مرکزی اروپا، در اوایل این هفته گفت که اگر تورم منطقه یورو به اوج خود برسد، تعجب نخواهد کرد زیرا افزایش قبلی قیمت‌های انرژی عمده‌فروشی هنوز به طور کامل به مصرف‌کنندگان منتقل نشده است. بسیاری از خانوارها ممکن است شاهد تغییر قیمت بنزین خود در ابتدای سال باشند.

گفتنی است که تورم اصلی هنوز بیش از دو برابر نرخ تورم ۲ درصدی بانک مرکزی اروپا است. بالتیک همچنان بالاترین نرخ تورم را دارد و لتونی ۲۱.۷ درصد تورم را ثبت کرده است. کمترین میزان، ۶.۶ درصد، در اسپانیا ثبت شده است.

با این حال، تورم کمتر از حد انتظار، همراه با اولین نشانه‌ها مبنی بر کاهش تورم جهانی، از پرونده کبوتران در شورای حاکم بانک مرکزی اروپا حمایت می‌کند که استدلال کرده‌اند که زمان آن رسیده است که از افزایش‌های بزرگ نرخ بهره فاصله بگیرند و این احتمال را افزایش می دهد که شورای حاکم در دسامبر به جای افزایش ۷۵ واحدی، ۵۰ امتیاز پایه را انتخاب کند.

۲۲۳۲۲۷

منبع : اقتصادی خبر آنلاین

0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها

آخرین عناوین اخبار:

محبوبترین عناوین هفته:

10 کسب و کار برتر

آخرین فیلم و سریال ها

گروه سنی 13 سال

مدت 108 دقیقه

تولید آمریکا
6.1

مدت 90 دقیقه

تولید فرانسه
6.1

مدت 134 دقیقه

تولید آلمان و آمریکا
6