رستاک سامانه ویرا

طراحی سایت و خدمات شبکه
راه اندازی ، امنیت و پشتیبانی

مطهرنیا: آنهایی که با گفتمان انقلابی برجام را «ترکمنچای» می‌خواندند، امروز از آمریکا و اروپا می‌خواهند به توافق هسته‌ای برگردند

Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram

نواندیش نوشت: یک استاد دانشگاه گفت: تحریم ها در کنار اینکه اقتصاد ایران را فلج کرده اند، بر سیر تحول سیاسی و اجتماعی هم تاثیر منفی گذاشته اند. اما هنوز هم بر این نکته اساسی باید تاکید کرد، آنچه موجب می شود، تحریم بر یک جامعه اثر مخرب بگذارد، در واقع ضعف دولت در تدبیر امور داخلی است که در همه حوزه ها خود را نشان می دهد.

مهدی مطهرنیا اظهار داشت: در سال های نه چندان دور، عده ای مصرانه تحریم را بی اثر قلمداد کرده و خطاب به تحریم کنندگان می گفتند، به حدی تحریم کنید که «تحریم دان تان پر شود» و همچنین می گفتند، تحریم ها موجب شکوفایی اقتصاد و استقلال ما می شود. در واقع این اظهارات در سرزمینی می تواند برد و امکان عملیاتی باشد که از اقتصادی منظم و با برنامه و تصمیم گیرانی مجرب و کاردان در عرصه های اقتصادی، اجتماعی و سیاسی و البته همراه با عظم و اراده ای ملی برای مقابله با فشار بیرونی برخودار باشد. یعنی به همان اندازه که مولفه های درونی قدرت تضعیف شود و زمینه های مثبت اثر تحریم ها در اجزای یک جامعه بیشتر پدیدار شود، باطبع اثر تحریم بیشتر و بیشتر خواهد شد.

تحلیلگر مسائل بین الملل در ادامه گفت: نظام جمهوری اسلامی ایران در مواجهه با پدیده تحریم، در مرحله نخست با رویکردی سلبی و استفاده ایجابی برخورد کرد. به این معنی که تحریم را نشانه عملکرد دشمن و عامل دستیابی استقلال اقتصادی قلمداد می شد. این برداشت ها در حالی بود که در عمل با گذشت زمان تحریم ها اثرات خود را فزون تر نشان دادند و عقب نشینی نظامی – سیاسی درباره مثبت بودن تحریم ها به استقلال اقتصادی کاهش پیدا کرد و نتیجه معکوس داد.

او افزود: امروز و با توجه به خروج دولت ترامپ از برجام، شاهدیم که نمایندگان مجلس و برخی دیگر از مقامات دارند، از آمریکا و اروپایی ها می خواهند به توافق هسته ای برگردند. این در حالی است که همین گفتمان انقلابی قبل از تشکیل دولت سیزدهم، برجام را ترکمنچای خوانده و ادامه مذاکره با ایالات متحده را سازش می دانستند و بازگشت به برجام را منوط به برچیده شدن همه تحریم های هسته ای و غیرهسته ای و همچنین ضمانت آمریکا بر عدم خروج از برجام می دانستند. اما حتی بدون در نظر داشتن فرامین رهبری از همه آن پیش شرط ها عدول کرده خواهان احیای برجام هستند. این نشان دهنده عقب نشینی ای آشکار است تا غرب به این تشخیص برسد که می تواند فشارهای بیشتری وارد کند.

وی توضیح داد: در نتیجه آنچه درباره تاثیر تحریم باید جدی گرفت، چیزی جز این نیست که اثر هر چه بگذرد، هزینه سازتر خواهد شد. اگر در روزهای اول مذاکره ها تحریم را کاغذ پاره نمی دانستیم، ارزش پول ملی به سرعت کم و کم تر نمی شد.

استاد علوم سیاسی دانشگاه تصریح کرد: همچنین باید گفت، تحریم ها در کنار اینکه اقتصاد ایران را فلج کرده اند، بر سیر تحول سیاسی و اجتماعی هم تاثیر منفی گذاشته اند. اما هنوز هم بر این نکته اساسی باید تاکید کرد، آنچه موجب می شود، تحریم بر یک جامعه اثر مخرب بگذارد، در واقع ضعف دولت در تدبیر امور داخلی است که در همه حوزه ها خود را نشان می دهد.

مهدی مطهرنیا در پایان گفت: در واقع حوزه های اجتماعی، فناوری، زیست بوم، اقتصادی، سیاسی، ارزشی و فرهنگی، امنیتی، رسانه ای، حقوقی و البته نیروی انسانی، نیروهای پیشران ده گانه ای هستند که اگر بتوان هر کدام از این حوزه های ده گانه را از نظر قدرت فربه سازی کرد، تحریم ها بی اثر یا خیلی کم اثر خواهند شد.

بیشتر بخوانید:

  • صوفی، فعال سیاسی اصلاح‌طلب: وزارت خارجه، توان «پیشگیری» ندارد / فقط سفیر،«احضار» می کنند / جواد لاریجانی در قضیه برجام، نه سر پیاز است، نه ته پیاز

  • با دست پس زدن، با پا پیش کشیدن / جواد لاریجانی: جسد «برجام» اگر دفن می‌شد اینگونه بو نمی‌داد / مذاکرات را طرف مقابل قطع کرده ، ما «آماده مذاکره» هستیم

  • سردار کوثری، نماینده مجلس: برجام را «صددرصد» قبول داریم / آن‌ها بیایند به تعهدات خود عمل کنند / مردم ما علیه «تحریم سپاه» حرف دارند

۲۱۲۲۰

منبع : سیاسی خبر آنلاین

0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها

آخرین عناوین اخبار:

محبوبترین عناوین هفته:

10 کسب و کار برتر

آخرین فیلم و سریال ها

گروه سنی 13 سال

مدت 108 دقیقه

تولید آمریکا
6.1

مدت 90 دقیقه

تولید فرانسه
6.1

مدت 134 دقیقه

تولید آلمان و آمریکا
6